Paweł Lekszycki, Wiersze przygodowe i dokumentalne

lipiec 21st, 2009 by trojanowski marek | Filed under analiza

Dzień dobry państwu, nazywam się Paweł Lekszycki i to dzisiaj ja, w zastępstwie za kolegę redakcyjnego – Marka Horczyczaka – przedstawię państwu prognozę pogody w najbliższych dniach. Wiem, że wybieracie się państwo na zasłużone urlopy. Zanim jednak wyjedziecie warto zapoznać się z tym, co przygotowała dla nas matka natura na najbliższe dni.

Jak państwo wiecie, mamy jesień. śliwy, grusze, jabłonie. jesienią znów niższe. Ale nie tylko. Oprócz niższych temperatur odczuwalnych, mamy okazje podziwiać unikalne zjawisko atmosferyczne. A mianowicie, jeżeli ktoś ma jabłonie albo inne drzewa owocowe, to może podziwiać jak o tej porze roku do ręki się łasi sad owocowy.(1) .

Temperatury na wschodzie spadną. W Lublinie do pięciu stopni w plusie a w Suwałkach wystąpią gruntowe przymrozki. Nawet do minus trzech. Nie zdziwmy się zatem, gdy po wyjściu rano z domu zobaczymy jak mróz podszczypuje czarną skórę asfaltu.(2) i dlatego na zmrożonym naskórku asfaltowych chodników łuszczą się zeschnięte skrzepy zwierzęcego łajna(3) W związku z tym nocny nawrót objawów zimy niczym złośliwy nowotwór przypomina o sobie w rannym wyciu silników, falach chłodu atakujących od strony okien i ścian. ściśnięty placek miasteczka pękł. rozjątrzył się żółtą posoką światła.(4)

W innych częściach kraju słonecznie. Zwłaszcza na zachodzie. We Wrocławiu może się nawet zdarzyć, że słońce przecieka przez paski żaluzji.(5) albo też może być tak, że światło pęka w żaluzjach(6) Mili państwo, nie ma się jednak czego obawiać. Na takie przecieki pomaga krem do opalania z filtrem UV i nie przejmujmy się tym, że światło węszy(7) .

Najcieplej będzie jednak – jak zwykle – na osiedlach, tzw. wielkiej płycie, budowanych w latach 70. Tu będzie wręcz upalnie. Do tego stopnia, że nabrzmiałe pęcherze bloków podchodzą żółcią żarówek(8) . Kiedy zobaczycie państwo przez okno, że sąsiedni blok zaczyna puchnąć opuście mieszkanie i bez paniki udajcie się do pobliskiego przejścia podziemnego. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że najbezpieczniejsze z takich przejść znajduje się w Katowicach. Oto komunikat rzecznika prasowego BBN-u, który pozwolę sobie teraz odczytać:

Kiedy spuchną bloki należy udać się do przejścia podziemnego pod dworcem centralnym w katowicach, gdzie neonówki odbijały się w przejaskrawionych plamach światła na marmurowej posadzce. Czysta sytuacja, chociaż nic bardziej brudnego w zasięgu pola widzenia. porozrzucane paczki po papierosach, niedopałki i wysuszone puszki po piwie. tłuste plamy kałuż po stajałym śniegu. craig raine zapewne otwierał kolejną butelkę, zapewne nie mleka. kilku polskich poetów robiło to samo (9)

Wracając do pogody. Gorąco i niebezpiecznie będzie też w innych częściach kraju. W szczególności na ulicy floriańska. w spiekocie południa cienie maleją do plamek na butach. szczęki kamienic - niechętnie - szarpią w strzępy błogi obrus cienia. pot - jak słony gejzer soku po kiszonych warzywach - skleja nam włosy w strąki. do martwej skóry pustego portfela bolą nas kolorowe oazy przy rynku(10).

Proszę państwa, proszę nie przesyłać emailem pytań o to, co znaczy „martwa skóra pustego portfela” i co to są te „kolorowe oazy przy rynku” i dlaczego one „bolą”. Jestem tu na zastępstwie a tekstu sam nie wymyśliłem tylko czytam z promptera. Za to mi płacą. W związku z tym proszę skargi i zażalenia kierować do redaktora Horczyczaka, a mnie – Pawła Lekszyckiego, poetę polskiego, proszę łaskawie w to nie mieszać.

Dziękuję państwu za uwagę i do zobaczenia w programie Poeci są wśród nas, który poprowadzę wspólnie z Joasią Liszowską, Kasią Cichopek oraz Krzyśkiem Ibiszem.

Dobranoc państwu.

—————————–
(1) Paweł Lekszycki, Wiersze przygodowe i dokumentalne, Białystok 2001, u wrót ogrodu. wygnanie
(2) Tamże, m. m. decyduje się napisać wiersz dla kierowców autobusów pod znamiennym tytułem zniechęcony zaglądam do szoferek kierowców* . apokryf
(3) Tamże, enty wiersz przygodowy
(4) Tamże, zachwycam się. nic innego nie umiem
(5) Tamże, sim city
(6) Tamże, III. niedziela. sezon odstrzału zakochanych
(7) Tamże, I. solfa miredo
(8) Tamże, grzechotnik miejski
(9) Tamże, naprzód bez celu
(10) Tamże, wrigley spearmint

tag_iconTags: |

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

-